Úspora vody

Průměrná spotřeba vody v domácnosti v Čechách na obyvatele činí 138 litrů denně. V Praze je to pak o jednu čtvrtinu více než celorepublikový průměr. Nejvíce pitné vody spotřebováváme při splachování toalet, na druhém místě je koupání ve vaně, na třetím sprchování. Tyto 3 položky činí cirka 80% vody spotřebované v běžné domácnosti. Pití a vaření například činí jen 3% z celkové spotřeby vody na osobu.

Z těchto čísel jasně vyplývá, že největších úspor pitné vody lze dosahovat při splachování toalet a v koupelně. Úspora vody v koupelně nemusí nutně znamenat snížení komfortu, omezení doby sprchování či hygienických návyků. S perlivými či úspornými sprchovými hlavicemi spotřebujete za stejnou dobu o 30-50% méně vody při zachování nebo zlepšení komfortu při hygieně.

Šetřit se dá také nahrazením starých spotřebičů novými. Stará myčka na nádobí má vždy mnohem větší spotřebu vody, než moderní spotřebiče v třídě A+, A++ nebo dokonce A+++. Totéž platí např. o starých pračkách.

15 položek

na stránku

15 položek

na stránku

Spotřeba vody

Průměrná spotřeba vody v Čechách na obyvatele činí 138 litrů denně. V Praze je to pak o jednu čtvrtinu více než celorepublikový průměr. Nejvíce pitné vody spotřebováváme při splachování toalet, na druhém místě je koupání ve vaně, na třetím sprchování. Tyto 3 položky činí cirka 80% vody spotřebované v běžné domácnosti. Pití a vaření například činí jen 3-4% z celkové spotřeby vody na osobu.


Z těchto čísel jasně vyplývá, že největších úspor pitné vody lze dosahovat při splachování toalet a v koupelně. Úspora vody v koupelně nemusí nutně znamenat snížení komfortu, omezení doby sprchování či hygienických návyků. S perlivými či úspornými sprchovými hlavicemi spotřebujete za stejnou dobu o 30-50% méně vody při zachování nebo zlepšení komfortu.


Koupel nebo sprcha

V zásadě platí, že koupel je náročnější na spotřebu vody než sprchování. Ovšem platí to pro úspornou sprchu 2-5 minut, kdy se krátce opláchneme, a vodu zase zastavíme. V případě dlouhého sprchování, tančení ve sprše, poslechu hudby či jen tak lebedění si při příjemné masáži vodním proudem je efekt naprosto opačný - při průtoku 10-ti litrů vody za minutu má 10-ti a více minutová sprcha spotřebu napuštěné vany.


Úsporné perlátory

Další úsporou vody v domácnosti je jednoznačně využití perlátorů neboli regulátorů průtoku vody. Běžný průtok vody v kohoutku činí 14 litrů na minutu. Namontováním úsporného perlátoru snížíme spotřebu vody o 60-70%, u perlátorů Wolf Umwelttechnologie snížíme např. spotřebu vody až na 4,5 litrů za minutu.


Úsporné spotřebiče

Šetřit se dá také nahrazením starých spotřebičů novými. Stará myčka na nádobí má vždy mnohem větší spotřebu vody, než moderní spotřebiče v třídě A++, A+++. Totéž platí např. o starých pračkách.


Úspora vody na toaletě

Další efektivní úsporou jsou úsporná splachovadla toalet. Splachování toalety činí nejvyšší položku spotřeby vody v domácnosti. Při instalaci úsporného splachovače lze ušetřit až 50% spotřebované pitné vody.


Kapající kohoutky

Kapající kohoutky jsou noční můra každého spořivého člověka. Jeden opravený kapající kohoutek uspoří 20 litrů vody denně, tedy 600 litrů vody měsíčně. Protékající toaleta činí ztrátu 120 - 1500 litrů vody denně, tedy až 45.000 litrů vody měsíčně, tedy až 346,- Kč proteče zbytečně toaletou, která není opravena.


Spotřeba vody v domácnosti

Úspora teplé vody

Úspora teplé vody se skládá ze dvou faktorů, z úspory vody a z úspory ohřevu vody. Ohřev teplé vody činí jednu z nejvýraznějších energetických položek v domácnosti. Ohřev vody v pračce, v myčce na nádobí, ohřev vody pro hygienické účely. Samozřejmě vždy platí, že sprchování je úspornější než koupel ve vaně. Zatímco průměrná sprcha spotřebuje 30-50 litrů teplé vody, koupel ve vaně 150-200 litrů teplé vody. Zabudováním úsporné sprchové hlavice lze ušetřit až 20 litrů teplé vody na jednu sprchu.


Při čištění zubů je užitečné a úsporné vypínat vodu, na jedno čištění zubů při tekoucí vodě je průměrná spotřeba 12 litrů vody, což při čištění zubů 2x denně činí 8.760 litrů vody ročně na osobu, tedy čtyřčlená rodina takto vyplýtvá 35.000 litrů vody ročně.Používání dešťové vody

Pitnou vodu lze v mnoha případech nahradit vodou dešťovou. Při zalévání zahrady dešťovou vodou můžeme ušetřit až 50% spotřebované pitné vody. Navíc dešťová voda prospívá rostlinám mnohem více než chlorovaná tvrdá pitná voda z kohoutku. Instalací jednoduchých nádrží na sběr dešťové vody tedy můžeme u rodinného domu uspořit za minimálních pořizovacích nákladů až 50 % celkové spotřeby pitné vody za rok.


Další velmi dobrý způsob využití dešťové vody je při splachování toalety. Dnes existují běžně dostupné systémy na přebudování toalety na splachování dešťovou vodou, vzhledem k tomu, že užívání toalety je největší spotřebou pitné vody v domácnosti, je to nejen úsporné, ale i ekologické opatření vzhledem k životnímu prostředí.