Perlátory

Perlátory neboli regulátory průtoku vody jsou zařízení, která namontujeme na vodovodní kohoutek v kuchyni či koupelně a snižujeme tak průtok vody. Zachováme si tím komfort využití tekoucí vody, přičemž výrazně snížíme spotřebu vody. Průtok vody se namontováním spořiče na baterii viditelně nesníží, protože voda je mísena se vzduchem. Vzduch objemově nahrazuje část vody, která v podstatě k užití pro hygienické účely není nutná.

Nepotřebujeme silný proud vody, abychom si namočili ruce. Potřebujeme pouze dostatečné množství vody pro navlhčení rukou a následné opláchnutí. Namontováním perlátoru na vodovodní kohoutek tedy ušetříme více než polovinu spotřebované vody, přičemž si prakticky ani nevšimneme, že se spotřeba vody nějak změnila.

3 položek

na stránku

3 položek

na stránku

Perlátor neboli regulátor průtoku vody

Název perlátor vytvořila společnost Neoperl jako svou patentovanou ochrannou známku na svůj regulátor průtoku vody, název je patentově chráněn, nicméně byl natolik populární, že přešel do běžné hovorové řeči. Jiný oficiální název pro perlátor je regulátor průtoku vody, či spořič vody.


Výpočet úspory

Průměrná spotřeba vody v domácnosti v České republice činí 138 litrů denně na jednoho obyvatele. Při čtyřčlenné domácnosti tedy spotřeba vody činí 552 litrů vody denně.

Z běžného kohoutku teče při průměrném tlaku 3 bary 14 litrů vody za minutu. Pokud pustíme kohoutek 8x denně na 30 vteřin, proteče kohoutkem 56 litrů za den (počítáno na vodovodní kohoutek např. na toaletě). Měsíčně činí průtok kohoutku 1.680 litrů vody, ročně potom 20.160 litrů vody. Při použití kvalitního perlátoru seriózního známého výrobce můžeme dosáhnout až 70% úspory vody. Což při zmíněných parametrech použití perlátoru na vodovodní baterii 8x denně na 30 vteřin činí roční úsporu 14.112 litrů vody a finanční úsporu v hodnotě 1.100 korun (při průměrné ceně vody). Použitím perlátoru na 2 vodovodních bateriích tedy dosáhneme úspory roční spotřeby vody 28.224 litrů vody a finanční úspory 2.200 korun ročně, v kuchyni je spotřeba mnohem vyšší, proto se úspora vody prakticky násobí.


Nákup u seriózních a známých výrobců doporučujeme proto, že jejich výrobky jsou testovány v odborných laboratořích, výsledky testů jsou výrobci deklarovány a lze je ověřit, podléhají také spotřebitelským testům. U levných neznačkových výrobků není zaručena ani kvalita, ani deklarovaný výkon výrobků. Mnohdy spotřebitelé oklamáni levným výrobkem zavrhnou celou technologii jako nefunkční, neužitečnou. Bohužel jen na základě toho, že si zakoupili levný, netestovaný výrobek, který buď nefungoval vůbec, nebo byly deklarované parametry ošizeny, popř. se brzy rozbil.


Úsporný perlátor je účinný spořič vody a jako součást vodovodní baterie má mnoho výhod

  • perlátor omezuje průtok vody
  • voda uvnitř perlátoru je provzdušněna
  • měkký proud perlátoru zabraňuje nežádoucímu stříkání vody
  • usměrňuje proud vody
  • sítko uvnitř perlátoru zachycuje případné nečistoty
  • omezuje hlučnost proudu vody

Test měření spotřeby vody a průtoku vody v kohoutku

Měření průtoku vody standardního vodovodního kohoutku a kohoutku s úsporným perlátorem/regulátorem průtoku vody. Za pomocí stopek a obyčejného kýble si můžete tento test vyzkoušet sami doma (standardní velký kýbl má obsah 10 litrů vody).