Větrné turbíny

Větrná energie má stále větší podíl na výrobě elektrické energie, dříve byly malé větrné elektrárny doménou chat, chalup, zahradních osad či hausbótů. V dnešní době se stále více prosazují větrné elektrárny v ostrovních řešeních jako zdroj energie pro rodinné domy, farmy a menší firemní sídla, ať již samostatně nebo v kombinaci se solárními panely.

Optimálním řešením ostrovního systému je hybridní kombinace větrné elektrárny a solárního panelu napojené na solidní solární baterii. Díky větrnému generátoru není baterie tolik přetěžována, zvyšuje se efektivita ostrovního systému, který není závislý jen na slunečných dnech, nýbrž vyrábí energii i za špatného počasí a v noci.

19 položek

na stránku

19 položek

na stránku

Co je malá větrná turbína?

Stejně jako velké větrné turbíny, které dnes najdeme na mnoha místech v Čechách i na Moravě, i malé větrné turbíny využívají k výrobě elektřiny neviditelnou sílu větru. Funkce by se dala přirovnat k dynamu jízdního kola. Vítr uvádí rotory namontované kolem osy generátoru do pohybu, generátor tuto energii převádí do elektrické energie.


Malé větrné turbíny, které se dnes vyrábí až do výkonu 30 kW, je možno umístit přímo v místě spotřeby energie, na střeše či zahradě rodinného domu. Vznikají tak ostrovní řešení - energetická nezávislost a větší svoboda ve vztahu k systému, nestálým cenám energií.


Nač si dát pozor při výběru větrného generátoru?

Má-li být větrný generátor umístěn na střeše domu, je vhodné se předem poradit se stavebním inženýrem. Především horizontální větrné turbíny mohou během provozu generovat vibrace, které mohou negativně ovlivňovat konstrukci a statiku. Dokonce i zvuky vycházející z rotoru musí zůstat v právním rámci. Je nutno dodržovat hygienické limity hluku a vibrací, které řeší Nařízení vlády č.272/2011 sb. ze dne 24. srpna 2011 o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací.