Úspora vody

Základní tipy pro úsporu vody v domácnosti.

Šetřit vodou je snadné. Nemusíme se omezovat, stačí pár správných návyků a triků.

1. Kapající kohoutek a protékající záchod – ihned zajistit opravu. Víte, že může protékajícím záchodem protéct až 60 litrů vody za hodinu?

2. Vyplatí se mít spořič průtoku vody na toaletě, dělené tlačítko nebo WC stop. Víte, že při jednom spláchnutí proteče toaletou až 10 litrů vody?

3. Moderní směšovací pákové vodovodní baterie, nebo termostatické vodovodní baterie šetří až třetinu vody z celkové spotřeby domácnosti.

4. Pořiďte si úsporný perlátor, neboli omezovač průtoku vody, který snadno našroubujete na vodovodní kohoutek.

5. Při čištění zubů, nebo při holení vodu vždy zastavte. Používejte kelímek pro vyplachování úst.

6. Myčky a pračky spouštějte, jen když jsou naplněné. Před nákupem nového spotřebiče se informujte o spotřebě vody a energie. Tyto informace jsou uvedeny na tzv. energetickém štítku.

7. Sprchování místo koupele se vždy vyplatí. Koupáním v plné vaně spotřebujeme až 140 litrů vody. S úspornou hlavicí spotřebujete při pětiminutové sprše podstatně méně vody. Např. průtok vody u úsporné sprchy BubbleRain je pouze 6 litrů za minutu. Další úsporný zvyk je vypínání vody během mydlení, nebo mytí vlasů.

8. Vařte vždy jen přiměřené množství vody v rychlovarné konvici. Kromě úspory vody ušetříte i za energii.

9. Ovoce a zeleninu nemusíme mýt pod proudem vody. Úsporné mytí v misce vody s pomocí kartáčku a následné rychlé opláchnutí studenou vodou je dostačující.

10. Mytí nádobí pod neustálým proudem vody není šetrné ani pro Vaši peněženku, ani pro životní prostředí.

11. Pro zalévání zahrádky používejte vodu ze studny, nebo dešťovou vodu.

12. Ač to zdánlivě nesouvisí s úsporou vody, časté sekání trávy způsobuje vysoušení půdy a vy musíte trávník více zavlažovat.

Voda z kohoutku

Jednoduchá úspora bez dalších investic, která je velmi šetrná k životnímu prostředí.

Voda z kohoutku splňuje všechny zdravotní parametry pro pití vody. Je zdravá, nezávadná, není nutné jezdit každý týden pro plastové či skleněné lahve s balenou vodou. Pitím vody z kohoutku ušetříte nejen peněženku, nýbrž i životní prostředí, ať již dopravou, tvorbou odpadů, či samotnou výrobou balené vody. Vodu z kohoutku používáme k pití pouze studenou. Pitná voda z kohoutku obsahuje malé množství minerálů, je čerstvá, kvalitní, podléhá neustálé kontrole odborníky. Pitná voda je cirka 130x levnější než voda balená.