Správným větráním proti plísni v domě

Větráním proti plísním - jak to funguje

Pomocí pár jednoduchých triků, jakým je např. správné větrání, můžete zajistit, aby se veškeré formy plísní vašemu domu zdaleka vyhnuly. Nejdůležitějším pravidlem je: pravidelně a dostatečně větrat. Správným větráním vytvoříte současně příjemné klima v obytných místnostech a spoříte energii nutnou k vytápění místností. Otevřená ventilačka místnost nevyvětrá, stěny pouze vychladnou, topení jede na plné obrátky, efekt je naprosto opačný, než jakého chceme dosáhnout.

Pravidelné větrání zabraňuje hromadění vlhkosti a následných plísní v obytných místnostech.

Pravidelné větrání a uvědomělé vytápění jsou nejdůležitější stavební kameny v boji proti vzniku plísní v bytových jednotkách. Což samozřejmě neplatí pro rodinné domy nebo stěny, které jsou již zvlhlé, strukturálně poškozené či špatně izolované. Tam obvykle pomáhá pouze modernizace. Pro všechny ostatní domy platí jediné: větráním proti plísni.

Zde je 10 jednoduchých tipů, jak větráním bojovat s plísněmi:

  • Plísni se daří v chladu a vlhku. Proto byste měli udržovat následující teploty v jednotlivých místnostech: - obývací pokoj, dětský pokoj a kuchyně 20 stupňů, koupelna 21 stupňů. V noci by nemělo být v ložnici chladněji než 16 stupňů Celsia. I při dlouhé nepřítomnosti nenechávejte obytné místnosti nikdy zcela vychladnout, udržujte v místnoti teplotu, která neklesá pod 16 stupňů.
  • Uzavírejte dveře mezi vytápěnými a nevytápěnými místnostmi.
  • Jednou denně větrat nestačí. Větrat je nutné dvakrát až čtyřikrát denně. Což znamená: otevřít naplno okno na dobu minimálně 5-ti minut. Otevřená ventilačka není efektivní větrání, jedná se o poměrně vysoké plýtvání vytápěnou energií, podporuje růst plísní, protože stěny vychladnou.
  • Doba větrání závisí na způsobu užívání prostor a současně na počasí. Čím je venku tepleji, tím déle je nutno větrat. Doporučeno je používat jednoduché pravidlo: pokud je venkovní teplota pod bodem mrazu – větráme 3 – 5 minut, za teplejšího počasí 10 – 15 minut.
  • Nevětrejte z místnosti do místnosti, ale pokud možno z místnosti ven. Větráním mezi místnostmi jen přenášíte vlhkost z jedné místnosti do druhé.
  • Vysokou koncentraci vodní páry (např. při vaření či sprchování), je nutno odvětrat z bytu co nejdříve. Je nutno zavírat dveře, aby se pára nešířila po bytě.
  • Pokud sušíte v bytě prádlo, větrejte v místnosti co nejčastěji a zavírejte dveře, aby se vlhkost nešířila do dalších částí bytu.
  • U nových, zvláště utěsněných či plastových oken, oken s tepelně izolačním sklem, je nutno větrat častěji než u klasických dřevěných oken.
  • Větrací odstup u vysokých šatních skříní je nutno udržovat pár centimetrů od zdi. Vzduch může cirkulovat a zeď dýchá. Obzvláště je nutno věnovat pozornost venkovním zdem se špatnou izolací. K takovým zdem je nevhodné stavět jakýkoli nábytek. Současně je nutné se vyhnout dlouhým neprodyšným závěsům.
  • Člověk rychle vnímá chlad. Oproti tomu vysokou vlhkost lidský organismus není schopen tak rychle rozeznat. Proto je doporučeno používat vlhkoměr. Díky přesným hodnotám měření vlhkoměrem můžete efektivně vystihnout dobu nutnou pro větrání a postupně si upravit svůj vlastní větrací režim.